12/12/12

To eat or not to eat?


EAT WITH ME: To eat or not to eat?

So you know those events where they bring around bite-size refreshments that really resemble a very small refined meal in itself, they lie there looking pretty on a large fancy platter and then the waiter walks your way and in a split second you've got to make the choice, to eat or not to eat?

This is were you begin to consider:

-to eat, they look incredibly delicious, made out of the finest foods, and so your hand automatically reaches out and you grab one or two.
But because that is way too simple of a solution for this dilemma, there are also the following possibilities...

- If you are like me, then a split second is too short of a time for you to make up your mind, so you quietly panic and before you know it, it's too late. And then you can go all the way back to the initial question and again consider the whole list of possibilities next time the refreshments come round.

-A split second is too short of a time for you to make up your mind, so you quietly panic and politely reject the offer.

-Then you rethink your choice but because you already said no-thank-you once, the next time round you decide to maintain the level of polite. You leave the party hungry.

-You are wearing lipstick or you are feeling clumsy that day and decide it would be safer if you stay away from the quite possible mishap.

-You turn up to the event hungry and tucking your dignity away, casually decide the following 24 snacks are going to be your dinner

I wish I was one to choose the last option more frequently. Which do you usually opt for?

————

Znáte ty akce, kde nosí občerstvení, které připomíná velmi malé jídlo- leží tam takové krásné na obrovské míse a pak číšník jde kolem a ve zlomku vteřiny se musíte rozhodnout, jíst či nejíst?

Začínáte uvažovat:

-Jíst- jídlo vypadá neuvěřitelně chutně, připraveno z nejlepších potravin, a tak se vaše ruka automaticky natáhne a vychytí pár kousků.
Ale protože to je příliš jednoduché řešení pro toto dilema, jsou také následující možnosti...

- Pokud jste stejná, jako já, pak zlomek vteřiny je příliš krátký čas, aby jste přišly k řešení, takže krátce panikaříte a než se nadějete, bude příliš pozdě. A můžete se vrátit zpět k původní otázce a znovu zvážit celý seznam možností, když vás příště obejde číšník.

-Zlomek vteřiny je příliš krátký čas na to, aby jste přišly k řešení, takže krátce panikaříte a zdvořile odmítnete nabídku.

-Pak přehodnotíte svou volbu, ale proto, že jste již řekly, ne, v příštím kole se rozhodnete zachovat úroveň zdvořilosti. Odejdete z akce hladová.

-Máte rtěnku, nebo se dnes cítíte trochu nešikovně a tak se rozhodnete, že by bylo bezpečnější, když se budete držet dál od jakékoliv zcela možné nehody.

-Na akci příjdete hladová, schováte svou důstojnost pryč, po čemž se mimochodem rozhodnete, že následujících 24 občerstvení budou vaší večeří.

Kéž bych volila poslední možnost častěji. Jak se obvykle chováte Vy?

7 COMMENTS:

Pauline said...

posledná možnosť :D :D
totally

K. said...

najprv by som omrkla aké tácky s jedlom pobehujú okolo a potom by som zahájila strategický útok na to najlepšie :D

Czech Blondýn: Fashion Photography said...

Určitě možnost poslední, to sedí :-)

Becca said...

ja robím to isté, čo ty a potom som na seba nahnevaná :D

Bella said...

Jako vegetariánka mohu většinou bohužel jen zdvořile poděkovat :-))

Velká Vánoční Giveaway

FashionCabinet said...

Mám to stejně, ale měla bych se začít snažit - poslední možnost je ideální meta :)

IwalkTheLine-Trend and fashion. said...

I love your blog , nice pictures !