12/2/12

New closet, old story

SOFIA'S DIARY: NEW CLOSET, OLD STORY


I figured there is a number of ways in which we frequently approach the closet when in need to get dressed.

-You have a piece in mind, that you've been dying to wear for days now. So you pick it up and mix and match to it, add this, take away that, until minutes later you have the perfect outfit. (Or minutes become hours and the first option becomes the second option...)

-...You approach the closet with nothing in mind, not a single idea. You spend forever trying on just about everything you own and hours later you're still nude, with nothing to wear.

-And only very rarely do you (I) have the whole outfit planned out in your head and only have to reach in the closet and voilà, you're ready to go. More often than not it looks way better in your imagination than it does in reality. So you revert to option number two.

Excluding the last possibility due to its unlikeliness and rarity, it is safe to say, that either way you approach the closet  I approach the closet, there is always nothing to wear. The same old, same old. Either there is simply nothing to pair my "ideal" piece with or there is just nothing to pair with anything.

Coming from that, I got to thinking, is the closet ever full enough or big enough? How big does a closet have to be for a girl to just be able to pick something and be sure to find the rest to match with it and look good as a result? Is that even a possibility? Or is the broadness of the closet only restricted by the broadness of our imagination?

————

Je několik způsobů, jak přistupujeme ke skříni, když se potřebujeme obléct.

-Nějaký kus oděvu, který jste si chtěly vzít už pár dnů, máte na mysli a tak ho vytáhnete, kombinujete ho, něco přidáte, něco odeberete a za několik minut máte perfektní outfit. (Nebo se minuty stanou hodinami a první možnost se stane druhou...)

-Přistoupíte ke skříni bez jediného nápadu na outfit. Strávíte hodiny zkoušením skoro všeho, co vlastníte a nakonec jste stále nahá a nemáte nic na sebe.

-Jen velmi zřídka máte mám celý outfit naplánovaný v hlavě a jen ho musit ze skříně vyndat a obléknout si ho. Nejčastěji se ale stává, že v hlavě vypadal mnohem lépe než v životě, takže se musíte vrátit k možnosti číslo dva.

S výjimkou poslední možnosti, díky její nepravděpodobnosti a vzácnosti, můžeme usoudit, že ve skříni nikdy není co na sebe. Bud' se nedá s ničím obléct můj "oblíbený" kousek, nebo se nedá s ničím obléct nic.

A tak vzniká otázka- může být šatník dostatečně plný nebo příliš veliký? A jak velký musí být, aby jsme vždy měli něco na sebe? Je to vůbec možné? Nebo jsou možnosti šatníku omezeny jen naší fantazií?

15 COMMENTS:

Tina T. said...

:)) toto si teda dost dobre vystihla! ;)

Lujza said...

haha, veľmi pravdivé :))

Veronika said...

přesně! jsem ráda, že v tom nejsem sama :)

Zuzankita✝K. said...

nikdy prilis velky a nikdy prilis plny :) haha

www.karissaworld.blogspot.com

Thuy said...

pravdive:D

Czech Blondýn: Fashion Photography said...

Skutečně pravdivé! :-)

Klárka said...

Haha, je to tak, přesně tak to probíhá. :) Podle mě dostatečně plný šatník neexistuje i kdyby zabíral celý dům. :) Stejně by člověk zase "neměl co na sebe". :)

Martina said...

Pěkně napsané :D :-) Já osobně nemám šatník nikdy dost plný :-))

Kamča Hrbáčová said...

já bych si v šatníku nejradši nechala jen pár kousků, ale vypadal by moc prázdně, tak tam mám i věci které nenosím

Amely Rose said...

this psot is really interessting and i love the picture <3

want to follow each other? i will defiently follow back

my blog:
http://thebizarrebirdcage.blogspot.de/

U dvou Verunek said...

Myslím si, že by se této otázce měli věnovat teoretičtí fyzici, protože je to neuvěřitelný paradox, který ale zná úplně každá žena a myslím, že téměř všechny by na to přísahaly. Obávám se, že by skříň mohla být klidně nekonečná a stejně by v ní nebylo dost věcí:( Veronika

Beleza Sem Fim said...

Hi,
It happens to all women in the world!!
A kiss and have a very good quinte Friday!!

Clara Turbay said...

Nice style and good ideas!

Bella said...

To byl můj dnešní případ - stála jsem před skříní asi půl hodiny. Nejhůře se mi obléká, když je venku příliš teplo nebo příliš zima, to je pak i má kreativita na bodě mrazu (nebo varu) :-(

Velká vánoční GIVEAWAY

Lejla Memic said...

I have checked couple of your posts!I love your blog,especially pics from Bangkok.I am following you on GFC.Hope you can follow me also.