12/9/12

La Bodeguita Del Medio

BAR HOPPING: LA BODEGUITA DEL MEDIO

I love an authentic bar. One that has an atmosphere to match the name and theme it's supposed to have. So naturally, La Bodeguita Del Medio is one of my favorite spots in Prague.

I discovered it years ago when I was heading for the nearby metro station and heard lively, Latin music coming from somewhere across the street. That moment  my determination to get home became nonexistent as I submerged into the vibrant, sublime atmosphere of the place, blending into the cheerful crowd.

I feel especially passionate about Latin American music and dancing, so this cocktail lounge was a real find for me. There is something so intensely beautiful and exciting about the Latin America. Maybe it's the sun, maybe the sea, but something makes those people so vibrant and thrilling and life-loving. I've personally never been, further than La Bodeguita that is, but one day I surely do want to visit.

————

Miluji autentické bary. Takové, které mají atmosféru, která odpovídá jménu a tématu. Proto se samozřejmě stal bar La Bodeguita Del Medio jedním z mých nejoblíbenějších míst v Praze.

Před několika lety jsem ho našla úplně náhodně, když jsem mířila k stanici metra a zaslechla hlasitou latinskou hudbu odněkud přes ulici. V tento okamžik jsem zapoměla, že jsem se chystala domů a ponořila jsem se do živé, veselé atmosféry tohoto místa a splynula jsem se s radostným davem.

Miluju latinskou hudbu a tance, takže tento koktejl bar byl pro mě skutečným nálezem. V Latinské Americe je něco tak intenzivně krásného a vzrušujícího. Možná je to tím sluncem, možná mořem, ale něco dělá ty lidi tak veselé a milující život. Já osobně jsem tam nikdy nebyla, dál než v La Bodeguitě, ale jednoho dne se tam určitě chci podívat

7 COMMENTS:

boo said...

Tam to mám taky ráda!

Eleni said...

Bodeguita is one of my favorite restaurants in Prague! lovely photos! :) xxx

Czech Blondýn: Fashion Photography said...

Latino tance a hudbu zrovna moc nemusím :-( ale prostředí baru, který neznám a slyším o něm poprvé, se mi docela líbí! :-)

Veronica Brun said...

Vypadá hodně dobře:)

Francesca Sartini said...

Really well-organized blog, clean and minimal! I Like it.
Thank you for having visited mine!

FASHIONCROUTON
FASHIONCROUTON
FASHIONCROUTON

Andrejka B. said...

krásné fotky!

Sarcastic True said...

tak to se tam někde potkáme.. :-) I když, bývalo to tam lepší! Ale mojito mají pořád stejně dobré!