12/20/12

GATE to the party season

PRET-A-PARTY: GATE to the party season

ph. Mike Leo & own 


I've been a bad bad blogger. I won't deny the obvious. The past couple of months have really kicked my ass.

But on the bright side- it's holiday and the soirée season! So as tempting as it might be to throw your comfiest outfit on, lets get in those heels and let the fun begin.

Last week I opened the party season with GATE magazine's and RussianMix's Fashion Night party in celebration of the fabulous, new fashion magazine. Besides the fashion shows and the hair shows that were presented at the party, the highlight was meeting the magazine's super sweet editor in chief.

The occasion presented the perfect opportunity for wearing, what I like to think of as my-most-fabulous-pink-beaded-dress. Who cares it's winter and there's snow everywhere.

Officially I'm only 12 hours into the holiday mode, but I feel like I've collapsed into a huge, most comfortable, soft, cushioned, imaginary chair. And uh oh it feels good.

I'm tempted to remain in this big, cozy chair with a cup of something hot and a good movie, but like I mentioned already, it's soirée season and the party is waiting...

———— 

Byla jsem velmi špatná bloggerka. Nebudu to popírat. Posledních pár měsíců mě ůplně zničili.

Ale z té lepší stránky- jsou svátky a sezóna večírků! A přesto, jak lakavý je si vzít ten nejpohodlnější outfit, vezměte si podpadky a zábava může začít.

Minulý týden jsem otevřela sezónu s Fashion Night Party od časopisu GATE ve spolupráci s RussianMix na oslavu krásného, nového módního časopisu. Kromě módních a vlasovích přehlídek, které byly prezentovány na párty, užila jsem si setkání s velmi příjemnou šéfredaktorkou časopisu.

Večírek byl ideální příležitostí si vzít, co považuji za moje-nejbáječnější-růžové-korálkové-šaty. Vždyt' je úplně jedno, že je zima a všude sníh.

Oficiálně jsem zatím v režimu dovolené méně než 12 hodin, ale mám pocit, že jsem se zhroutila do obrovského, nejpohodlnějšího, měkkého, imaginárního křesla. A je to dobrý pocit.

Je lákavý zůstat v tomto velkém, útulném křesle s šálkem něčeho horkého a dobrým filmem, ale jak jsem už zmínila- je soirée sezóna a párty čeká...(One of a kind dress, custom made fur jacket, LeoWhatever clutch purse, Tosca Blu heels, MAC lipstick, OPI nail lacquer)

4 COMMENTS:

goofinka said...

hmm saty jsou opravdu bajecne a tobe to moc slusi :)

zajimalo by mne cislo odstinu toho laku, OPI zboznuju, diky :)

Zuzankita✝K. said...

skvele saty :)

GINATRICOT GIVEAWAY:
http://www.karissaworld.blogspot.sk/2012/12/ginatricot-giveaway.html

Tina T. said...

uplne skvelo skvelo vyzeras! taketo origanalne veci milujem a tebe to velmi pristane! pochvala za odvahu! :))
Tina

Latest Fashion And Style said...

So nice and amazing I like your all snaps. so great.
http://stylopoint.com